Ząbkowanie - nie takie straszne jak je malują
Jak łagodzić objawy ząbkowania?
Jak wiadomo czas ząbkowania, nie należy do najprzyjemniejszych okresów zarówno w życiu dziecka jak i rodzica. Jedne maluchy przechodzą ten proces w zupełności bezobjawowo, natomiast inne dzieci bardzo wyraźnie odczuwają wyrzynanie się pierwszych ząbków. Na rynku powstało wiele produktów, które dają możliwość ulżenia dzieciom w tym ciężkim dla nich procesie. Często dzieje się tak, że dolegliwości bólowe u dziecka są przyczyną całościowego dyskomfortu i do obolałych oraz opuchniętych dziąsełek dochodzi podwyższona temperatura, złe samopoczucie, brak apetytu. To wszystko jest uwarunkowane fizjologicznie i każde dziecko musi przez to przejść, a my rodzice możemy ulżyć maluchowi w cierpieniach zaopatrując się w niezbędne dla tego okresu akcesoria
Co robią dzieci, gdy zaczynają się im wyrzynać pierwsze zęby?
Otóż pierwszą taką oznaką będzie wkładanie do buzi wszystkiego co mają pod ręką. Począwszy od wpychania do małej buzi rączek, a jak wiemy, ręce dziecka nie zawsze są czyste, chociażby ze względu na dotykanie przez nie różnych powierzchni, zabawek, materiałów na których osadza się kurz oraz bakterie. Przenosząc takie rączki do buzi, szczególnie podczas ząbkowania kiedy dziąsła są narażone na większe zranienia i podrażnienia, dziecko nieświadomie może doprowadzić do pogorszenia swojego stanu zapalnego, a w konsekwencji do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem podczas bolesnego ząbkowania u dziecka będą gryzaki. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów gryzaków dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka. Różnorodne faktury, pokrycie, wygląd czy wykonanie gryzaka pozwala załagodzić nieprzyjemne dla dziecka swędzenie dziąseł przygotowujących się do „wypuszczenia” na zewnątrz pierwszych ząbków.
Po co tak naprawdę dawać dziecku gryzaki?
Otóż niemowlęta u których możemy zaobserwować stan niepokoju, przerywane drzemki, wybudzanie się z płaczem, marudzenie w ciągu dnia oraz ciągłe „lądowanie” małych rączek w obrębie buzi to znak dla Nas, że nadszedł czas ząbkowania. Od dawien dawna podawano dzieciom coś do gryzienia, gdy zaczynały wyżynać się zęby, najczęściej były to stałe i twarde pokarmy, pieluszka zwinięta bądź zawiązana na supełek, tak aby dziecko mogło ją gryźć i ssać oraz popularne do dziś i coraz to lepiej przystosowane dla dziecka gryzaki.
Zastosowanie gryzaka
Gryzak możemy zastosować na wiele sposobów. Sprawdza się doskonale zarówno jako uatrakcyjnienie zabawy jak i gadżet do ulżenia w cierpieniu podczas ząbkowania u większości maluchów. Jego dodatkową zaletą jest pomoc z w rozwoju zmysłów maluszka.
Warto wypróbować
Umieść gryzaczek w lodówce na kilka, kilkanaście minut. Dzięki tak schłodzonemu gryzaczkowi, dziecko poczuje znacznie większą ulgę podczas jego gryzienia, co przełoży się na złagodzenie bólu.
Kolejnym super patentem jest użycie gryzaka do podania żelu przeciwbólowego. Wybierzmy ulubiony gryzak dziecka, najlepiej aby posiadał wypustki na swojej powierzchni i nałóżmy na niego warstwę żelu przeciwbólowego przeznaczonego głównie dla ząbkujących dzieci. Gryzak podany w taki sposób jest doskonałym rozwiązaniem jeśli Nasz maluch jest wiercipiętą i nie pozwala sobie na nałożenie żelu wewnątrz jamy ustnej.
Na tym etapie warto zaznaczyć, że prócz gryzaków, kolejnym jakże istotnym i pomocnym gadżetem okażą się śliniaki, bo jak wiadomo okres ząbkowania u niektórych dzieci może wzmagać wydzielanie śliny. Dzieci zaczynają wydzielać więcej śliny miedzy piątym a szóstym miesiącem życia, kiedy to zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki. Natomiast czas kiedy to się zacznie to kwestia bardzo indywidualna.
Dlaczego dzieci tak bardzo ślinią się podczas procesu wychodzenia ząbków na zewnątrz?
Dzieje się tak, dlatego że, jednym z głównych zadań śliny i jej obfitego wydzielania w tym czasie jest działanie przeciwbólowe, które co prawda w delikatnym stopniu, ale działa przeciwbólowo na rozpulchnione miejscowo dziąsła malucha. Najlepsze dla malucha będą śliniaki z delikatnego materiału, takie które nie będą dodatkowo potęgować rozdrażnienia poprzez podrażnianie szyi dziecka. Najchętniej używane przez rodziców są śliniaki wykonane z bawełny oraz zapinane na napy.
Pamiętajmy jednak, że najważniejsza dla Naszego malucha w okresie ząbkowania będzie Nasza bliskość, troska i ciepło, dzięki któremu będzie czuć się spokojnie i bezpiecznie, a to najlepsze lekarstwo na każde zło.
Patrycja Maziejuk
Logopeda Pedagog Terapeuta Ręki
Polecamy gryzaczki w 100% naturalne. Nie klejone, nie kolorowane oraz co najważniejsze nie toksyczne dla malucha.
Wykonane w 100% z drewna bukowego, bawełny organicznej, lnu, bądź wiskozy w zależności od wybranego modelu.
Śliniaki o których wspomniała Pani Patrycja, również znajdziecie w naszym sklepie.
Bawełniane, bambusowe z napami bezniklowymi. Niepodrażniające szyjki.
A jeśli chodzi o żele na ząbkowanie to mamy do polecenia dla Was żel firmy ALPHANOVA Bebe.
Organiczny, certyfikowany, posiadający właściwości uspokajające, relaksujące i przeciwbólowe.